Čím, kdy a jak očkovat kočku?

Tak jako všechna zvířata postihují infekční choroby, tak ani kočky nejsou výjimkou, i ony trpí svými chorobami. Proto my, chovatelé, musíme udělat vše pro to, abychom těmto chorobám předcházeli. Začít můžeme u vakcinace.

Obecně lze říci, že s první vakcinací začínáme v 8 - 9 týdnu věku kotěte, druhé očkování - revakcinace ve 12 týdnu a dále následuje každoroční přeočkování - záleží na typu vakcíny a doporučení výrobce.

Kočky se očkují naprosto zdravé, v každém věku a záleží jen na majiteli, proti kterým infekčním chorobám nechá svoji kočku očkovat. Při rozhodování by mělo hrát roli několik faktorů - pohyb kočky, cestování kočky, účast na výstavách či setkáních. Veterinární lékař se nám stane při rozhodování jistě skvělým rádcem.

Typy vakcín:

* monovalentní - očkuje se proti jedné nemoci
* polyvalentní - jedna injekce proti více nemocem

Oba typy vakcín jsou stejně účinné.

Možnosti vakcinace koček

Vzteklina je u koček nejdéle a nejčastěji používaná vakcína. Povinné očkování se požaduje u výstav či společných akcí, rovněž při cestě do zahraničí. Vakcína se aplikuje od stáří 3 měsíců. Můžeme použít monovalentní nebo polyvalentní vakcínu. Ve zvláštních případech lze očkovat již od 4 týdnů stáří s přeočkováním ve stáří 12 týdnů. Přeočkování se provádí pravidelně dle typu vakcíny (trvání imunity) po celý život. Onemocnění je smrtelné a přenosné na člověka.

Mor koček - panleukopénie nebo také kočičí mor - neboli úbytek všech bílých krvinek se často vyskytuje u koček s volným pohybem. Kočky, které navštěvují výstavy, jsou proti této nemoci očkovány.

Pokud je očkována kočka, přenáší se protilátky i na koťata a imunita u nich přetrvává do 3 měsíců stáří. Po 3 měsících provádíme u těchto koťat pravidelné očkování. Ostatní koťata lze očkovat nejdříve ve stáří 6 - 8 týdnů, dle typu vakcíny s následnou revakcinací.

Rýma koček - pod tímto pojmem se zahrnují infekce kalicivirem, herpesvirem a chlamydiózou. Onemocnění se vyskytuje často nejen u koček s volným pohybem, ale i chovaných doma. Následkem onemocnění kočky nehynou, ale dochází postupně k chronickému onemocnění a tím neustálému přenášení nemoci na zdravé kočky. Možnost vakcinovat je již ve stáří 8 týdnů s revakcinací po 14 dnech. Každopádně je nutné očkování nejpozději ve stáří 12 týdnů s revakcinací za 2 - 4 týdny. Opět záleží na typu a výrobci vakcíny.

Virová leukémie koček - FeLV - nadměrné bujení bílých krvinek. Vakcinovat se mohou pouze kočky, které neprodělaly nebo neprodělávají toto onemocnění. Z tohoto důvodu se před vakcinací provádí vyšetření krve. Vakcinovat lze od 9 týdne s revakcinací za 2 - 4 týdny, ale vždy po stáří 3 měsíců. I v tomto případě lze očkovat formou vakcíny monovalentní nebo polyvalentní.

Infekční peritonitis - FIP - zánět pobřišnice. Toto onemocnění je pro kočku smrtelné. Očkovat lze kočky pouze zdravé, u kterých se testem zjistilo, že nepřišly do styku s viry, které toto onemocnění vyvolávají. Vhodné je očkovat malá koťata ve stáří 16 týdnů, s revakcinací za 3 - 4 týdny. Aplikace se provádí vkapáváním vakcíny do nosu.

Dermatofytózy - vakcíny se používají dle původce - proti mikrosporóze nebo trichofytóze, každá vakcína se aplikuje samostatně, nelze je spolu kombinovat. Vakcinují se hlavně dlouhosrsté kočky.

Borelióza - očkování doporučeno pouze v oblastech s velkým výskytem infikovaných klíšťat. Běžně se vakcinace neprovádí.

Ceny za jednotlivé injekce záleží na typu vakcíny a rovněž na samotném veterinárním lékaři, který vakcínu aplikuje. Rozmezí se pohybuje od 200,- Kč až 600,-Kč.

Při výběru vakcíny mějme na paměti, že některé infekce ohrožují nejen kočku, ale i vás, chovatele. Očkováním snížíte riziko infekce!

Autorka: Iveta Hrušková