Krevní skupiny

Není neštěstí mít Ragdol kočku s krevní skupinou B, jenom je třeba být připraven a informován a tyto informace předávat dál. Osud tomu chtěl, že jsme se sama přesvědčila o tom, že kočka a kocour s krevní skupinou A mohou mít potomka s krevní skupinou B. Proto nestačí znát jen krevní skupinu rodičů, je třeba ji určit u každého kotěte v chovu zvlášť. My jsme měli ale i tak trochu toho chovatelského štěstíčka, protože k naší Beky, která má krevní skupinu B, mají doma kocourka s krevní skupinou AB a tak by s odchovem koťátek nebude žádný problém.

Je velmi důležité znát krevní skupinu chovných koček dříve, než se narodí koťátka, nejlépe je se o to zajímat již při koupi kotěte do chovu.
Je to proto, že pokud by měla kočka krevní skupinu B a kocour by byl skupiny A, tak je třeba se na to připravit, aby člověk dokázal odchovat narozená koťátka.
Krevní skupina se dá určit zhruba za 1000 Kč (cena se možná bude různit). Pokud máte opravdu dobrého veterináře, odebere krev kočce bez uspání i bez oholení přední tlapky
pokud veterinář k odběru potřebuje vyholit kousek na tlapce, je třeba myslet na to, jak máte naplánované výstavy. No a pokud by chtěl veterinář kočku uspávat kvůli odběru krve,
najděte si jiného veterináře (samozřejmě pokud nemáte mimořádně agresivní kočku, což u Ragdola snad ani nemůže připadat v úvahu).
Tabulka dědičnosti krevních skupin

Rozbor krve na určení krevní skupiny je možné již nechat udělat i u nás, v laboratoři v Plzni.

Pro určení krevní skupiny u narozených koťat lze použít tzv. rychlý test z pupečníkové krve. Tento můžete koupit na internetu www.alvediavet.com (evropský výrobek, podle mých přátel ze Španělska je lepší, protože je k testu potřeba menší množství krve než u testu z USA - osobní zkušenost ovšem nemám) nebo www.rapidvet.com (test z USA).
V současné době probíhá výzkum na UC Davis (www.vgl.ucdavis.edu:80/services/cat/ragdoll.php), který by mohl určit krevní skupinu pomocí DNA i u koček Ragdoll a Tureckých Van, kde genetické určené krevní skupiny ještě stále není průkazné. Doufejme, že se jim to brzy podaří a my tak budeme mít dopředu vědět nejen krevní skupinu, ale i to, jestli je kočička nosičem vlohy pro krevní skupinu B atd.

[Rose a jeji kotata]
Můj laický komentář nemůže být dostačující a proto ještě s laskavým svolením MVDr. Mahelkové uveřejňujeme výtažek z její knihy Zvěrolékař pro kočku, kapitola Krevní skupiny koček.
Dovolila jsem si u tabulky krevních skupin přidat mé poznámky, ale to v žádném případě ze sebe nechci dělat chytrou, pouze se to pokouším laicky vysvětlit.

Tak jako u lidí existují různé krevní skupiny, tak ani všechny kočky nemají stejnou krev. Problémem může být inkompatibilita transfůzní krve při operacích nebo úrazech. Jediné podání krve, které se liší ne skupinou, ale jen některým z faktorů nevyvolává problémy, opakované podání téže krve může vést až ke kolapsu. Problémy vyvolává plemenitba, kdy otec a matka se liší krevní skupinou.
U koček známe tři krevní skupiny A, AB a B. Typ A je tvořen páry genů A/A nebo A/B, kde A je dominantní a potlačuje projevy B. Typ AB je vzácný a málo probádaný, je však jiný než kombinace A/B. Typ B je formován geny B/B.
Krevní skupiny se dědí takto:
matka otec koťata
A=A/A A=A/A A=A/A (moje poznámka - ideální stav)

A=A/A A=A/B A=A/A nebo A/B (moje poznámka - po otci mohou mít některá koťata krevní skupinu A/B )

A=A/A B=B/B A=A/B (moje poznámka - všechna koťata se narodí s krevní skupinou A/B)

A=A/B A=A/A A=A/A nebo A/B (moje poznámka - po matce mohou mít některá koťata krevní skupinu A/B)

A=A/B A=A/B A=A/A nebo A/B a B=B/B (moje poznámka - mohou se narodit koťata všech krevních skupin)

A=A/B B=B/B A=A/B a B/B (moje poznámka - pokud je matka krevní skupina A/B a otec B, tak budou mít všechna koťata krevní skupinu A/B a B)

B=B/B A=A/A A=A/B x (moje poznámka - kočka matka má krevní skupinu B a otec A - všechna koťata je třeba na 24 hodin oddělit od matky!)

B=B/B A=A/B A=A/B x a B=B/B (moje poznámka - kočka má krevní skupinu B a otec A/B - některá koťata mohou být ohrožena a je třeba je na 24 hodin oddělit)

B=B/B B=B/B B=B/B (moje poznámka - oba rodiče mají krevní skupinu B, takže je vše v pořádku, jen je třeba na to upozornit zájemco o koťátka do chovu kvůli dalšímu potomstvu).

Při transfuzi dárce A, příjemce B a naopak po první aplikaci nedochází k problémům. Při chovu koček, pokud má rodičovský pár rozdílné krevní skupiny, panoval názor, že matka vytváří protilátky proti plodu, který zdědil krevní skupinu otce. Neodpovídá to pravdě, protože u koček protilátky neprocházejí placentou, ta je přirozenou barierou. Matka krevní skupiny B bez problémů donosí koťata krevní skupiny A. Inkompatibilita se projeví až po porodu, po prvním napití se kolostra. Koťata, která zdědila krevní skupinu označenou x, budou mít problémy.
V kolostru kočky s krevní skupinou B jsou protilátky proti krevní skupině A. V prvních dnech po narození koťata přijímají kolostrum s protilátkami proti vlastní krevní skupině. Ty procházejí střevní barierou ( v prvních dnech) a ničí červené krvinky kotěte. Tento stav se označuje zkratkou FNI ( Feline neonatal isoerythrolysis) - kočičí novorozenecké rozpouštění červených krvinek.
Takto postižená koťata rychle slábnou, ztrácí zájem o sání, zcela přestanou sát a hynou za příznaků žloutenky a anemie. Některá z těchto koťat přežívají, ale za několik týdnů slabostí hynou. Výjimečně přežijí se slabou formou anemie, jejich vývoj je opožděný, zaostávají za sourozenci.
Pokud známe krevní skupinu kočky-matky, je zapotřebí vybrat otce budoucích koťat tak, aby vyhovoval i stejnou krevní skupinou. To znamená, že kočka krevní skupiny B, by měla být kryta pouze kocourem krevní skupiny B. Také u krevní skupiny A se může jednat o čistou A/A, pak nejsou problémy, pokud je A/B u některého z partnerů, může to být důvodem problémů s potomky.
Jestliže není vyhnutí a z nějakého důvodu musíme rodičovský pár vytvořit z jedinců s rozdílnými krevními skupinami, je záchrana života koťat jedině v tom, že koťata ihned po porodu, dříve než se napijí kolostra, oddělíme od matky minimálně na 24 hod, kdy je střevní stěna koťat prostupná pro protilátky. Po dobu oddělení je nutno koťata krmit uměle náhradou kočičího mléka (lze zakoupit v obchodech např. sušené mléko Kitty milk od firmy Beaphar, ale existuje samozřejmě více značek)nebo mít k dispozici kojnou kočku s krevní skupinou odpovídající koťatům. Bohužel tato koťata nezískají z kolostra ani protilátky proti infekcím a tím si nesou do života určitou zátěž.
Nejčastěji se jedinci s krevní skupinou B vyskytují u britských koček (až 50 %), devon rexů(40 %), habešských, somálských a perských(20 %), oproti tomu siamské a orientální mají téměř vždy krevní skupinu A. I u volně chovaných domácích koček se tyto problémy vyskytují. Kočky porodí zdravá koťata, ale ta brzy hynou. Taková kočka ve svém životě obvykle neodchová žádná koťata, pokud nepotká kocoura také se skupinou B.

MVDr. Květa Mahelková