Americká drsnosrstá kočka

Historie a původ plemene

První drsnosrsté kočky se objevily v Americe v roce 1966. Tato kočka vznikla náhodně genetickou mutací u kočky domácí. Zvláštní koťata z prvního vrhu byla podchycena chovateli a ti postupem doby vyšlechtili nové plemeno. Od posledního typu se liší srstí střední délky, která je na hlavě, bedrech, zádech a zevní části ocasu hrubší a tvrdší.


Povaha

Americké drsnosrsté kočky mají nezávislou povahu a k ostatním kočkám se chovají velmi dominantně. Americká drsnosrstá kočka je vytrvalá, bystrá, učenlivá, přítulná a velice skákavá. Vyniká výborným zdravím a je dobrý lovec.


Popis a vzhled Americké drsnosrsté kočky

Je to plemeno, které má charakteristickou drsnou drátovitou srst. Tato struktura srsti je způsobena genem Wh, který má dominantní charakter. Každý jednotlivý chlup je intenzivně a nepravidelně zvlněn. Srst je lesklá a krátká. Tato kočka se prakticky chová ve všech barvách jako kočka evropská (bílá, černá, modrá, červená, krémová, černý kouř, modrý kouř). Má krásný druh kožichu, který je nazýván ,,ginger" (zázvor). Hlava je oválná, nos středně dlouhý a je delší než širší. Uši jsou střední velikosti, oči kulaté a široce a šikmo posazené. Mají zlatavou barvu. Ocas se zužuje a je zlehka zatočen do kroužku. Americká drsnosrstá kočka má hmotnost v rozmezí 3,5 až 7 kg.


Standard plemene

Americká drsnosrstá kočka je krátkosrsté svalnaté zvíře, jehož standard se shoduje se standardem pro typ americké krátkosrsté kočky.Základní péče o americkou drsnosrstou kočku

Srst u této kočky potřebuje stálou péči pomocí hřebene a kartáče. Línání je stejné jako u ostatních koček.


Zajímavost

Chovatelské organizace, které toto plemeno uznávají, jsou CFA a TICA.