Americká kadeřavá

Historie a původ plemene

Původ plemene americký kerl je spojen s ochočením bezdomovské kočky ve městě Lakewood. V rodině Ruga se v červnu 1981 objevila dvě koťata se zvláštním tvarem uší a s hedvábnou srstí. Jedno bylo černé, druhé bílé a obě byla dlouhosrstá. Byla pojmenována Shulamith a Panda. Panda se po několika týdnech ztratila a tak se Shulamith stala původkyní tohoto plemene. V roce 1981 vrhla čtyři koťata, z toho dvě měla stejně stavěné uši. Toto plemeno se předvedlo v Kalifornii a bylo uznáno v USA v roce 1983. V Evropě se tyto kočky vyskytly až v roce 1995 a zatím nejsou FIFe a Britskou koordinační radou uznány pro vzácné plemeno kočky.

Povaha a charakter

Typický pro vzhled americké kadeřavé kočky jsou její uši tvaru půlměsíce. Srst této kočky je zkadeřená (lehce zvlněná) a polodlouhá. Výsledkem vnitroplemenného křížení vznikl krátkosrstý kerl, což svědčí o možnostech inbreedinga mezi kerly. Toto plemeno má zajímavě vykroucené uši, které dávají kočce výraz překvapení. Díky těmto uším dostalo plemeno i své pojmenování. Tuto zvláštnost uší dědí polovina koček tohoto vzácného plemene. Tyto kočky jsou velmi společenské a přátelské k lidem. Jsou také velmi inteligentní a mají velmi dlouhé dětství. I v dospělosti si velmi dlouho udržují chování kotěte. Jsou snadno adaptabilní téměř v každé situaci a dokážou si také udržet dobré vztahy s ostatními zvířaty.

Popis a vzhled plemene americký kerl

Tato kočka je střední velikosti a dosahuje hmotnosti 3 až 5 kg. Hlava má tvar klínu, je mírně delší než širší. Nos je přímý a mírně dlouhý. Uši jsou stočené dozadu, oči připomínají tvar vlašského ořechu. Ocas se zužuje do špičky a je silný.

Standard plemene

Plemeno americký kerl spadá do skupiny krátkosrstých koček a chovatelské organizace, které je uznávají, jsou TICA a CFA.

Péče o amerického kerla

Toto plemeno nevyžaduje žádnou zvláštní péči.