Asijská jednobarevná kočka

Původ a historie plemene

Černá barma, zvaná bombajka (nezaměňovat s americkým plemenem bombajské kočky), byla vyšlechtěna poměrně nedávno na počátku 80. let minulého století, přesně v roce 1981 ve Velké Británii. Ačkoliv se v tomto programu používaly nečistokrevné kočky, vybrané z asijských skupin, vývoj pokračoval. Byly vyšlechtěny i jednotné barvy a dnes existuje celá řada zbarvení.


Charakter asijské jednobarevné kočky

Asijská jednobarevná kočka je velmi hravá, čilá někdy až hlučná. Kočka si dokáže udělat hračku z jakékoliv věci. Potřebuje uspokojit své přirozené potřeby, a proto byste neměli váhat a pořídit svému mazlíčkovi např. škrabadlo, kočičí strom nebo nějaké návnady na šňůrce. Některé hračky můžete vyrobit i sami doma. Pokud hravé kočce neumožníte vybití její energie hračkami a jinými aktivitami, dokáže si najít vlastní zábavu - např. šplhání po záclonách, škrábání nábytku apod., což by asi nebylo příjemné. Asijská jednobarevná je také velmi přátelská a družná. Má ráda společnost jak lidí, tak jiných koček. Dokáže být velmi přítulným a milým společníkem.


Popis asijské jednobarevné kočky

Chovatelé mají snahu odlišit asijskou jednotně barevnou kočku od jejích stínovaných příbuzných a někteří již nevyužívají kočky z linie činčil ve svých chovatelských programech. Váha této kočky by se měla pohybovat v rozmezí 4 až 7 kg. Hlava by měla být krátce klínovitá, temeno pěkně zaoblené, ve tváři s tmavší barvou srsti. Oči nesmí být ani mandlovité, ani kulaté, ale měly by být daleko od sebe, se zabarvením od zlaté do zelené. Uši jsou středně velké, obrácené mírně ven a v boltcích mohou mít malé chomáčky chlupů. Tělo by mělo být elegantní, střední velikosti, vždy by mělo vypadat svalnatě. Srst je krátká, jemná a těsně přiléhá. Povoleny jsou všechny barvy srsti. Nohy jsou středně dlouhé s oválnými tlapkami. Ocas je středně dlouhý i středně široký, zúžený do kulaté špičky a kočka ho nosí s pýchou.


Standard plemene

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) není asijská kočka uznána. Toto plemeno se však podílelo na vytvoření např. burmilly a bombajské kočky a uznává je pouze GCCF.


Základní péče

Jelikož je asijská jednobarevná kočka velice hravá, měli byste předcházet nudě a věnovat se jí v této oblasti. Nesmíte zapomínat pečovat i o kočičí zevnějšek. Asijská jednobarevná potřebuje průměrně upravovat srst, takže není tak náročná jako např. perská. Kočky se dovedou postarat o svoji úpravu samy, až 15% času, kdy jsou bdělé, tráví péčí o srst. Někdy však potřebují naši pomoc. Pravidelné kartáčování prospívá kůži i srsti a vykartáčovaná kočka vypadá upraveně a elegantně. Kočkám každého věku prospívá vaše péče o jejich oči, uši, zuby a drápy.