Balinéská kočka

Název plemene

Balinéská kočka (Balinees cat) nepochází z ostrova Bali, jak by se zdálo, ale kdysi jednomu zcestovalému chovateli připomínaly ladné pohyby této kočky exotické tanečnice z Indonésie a název byl na světě. Zlidovělý název je Balineska nebo Balijka.Původ a historie

Balinéská kočka je mladé plemeno vzniklé zhruba v polovině minulého století ve Spojených státech. Šlo vlastně o dlouhosrsté jedince siamských koček, kteří zpočátku nebyli v chovech žádáni, ale postupně získávali i mezi chovateli na oblibě a začali se systematicky chovat. Když se podařilo vyšlechtit dostatečný počet těchto koček, byla splněna podmínka pro ustanovení standardu, a to se také v šedesátých letech stalo. Do roku 1970 byla Balinéská kočka uznána všemi hlavními chovatelskými organizacemi ve Spojených státech a poté i ve Velké Británii. Nyní je chována téměř po celém světě.


Povaha a charakter Balinéské kočky

Balinéská kočka je temperamentní živé plemeno milující pohyb a hru. Balinesky potřebují být v kontaktu s rodinou nebo jinými kočkami a nesnášejí samotu. Na druhou stranu jsou hodně teritoriální, a proto se někdy nesnáší s jinými plemeny. O pozornost se dožadují hodně hlasitým způsobem, a proto se o nich říká, že jsou upovídané. Mají silný, melodický hlas, který se dá snadno rozpoznat. Dříve než ostatní plemena dosahují sexuální vyspělosti a samice jsou výbornými matkami. Balinéské kočky jsou výbornými společníky lidí a vynikají téměř psí oddaností. Dají se chovat jak v bytě, tak venku.


Popis a vzhled

Je to středně velké plemeno s váhou od 2,5 do 5 kilo. Balinéská kočka je krásné plemeno hodně podobné siamským kočkám, ale jejich dlouhá srst dodává linii těla jakési větší ladnosti. Má trojúhelníkovou klínovou hlavu s dlouhým přímým nosem a velkýma špičatýma, nízko posazenýma ušima. Jejich oči jsou modré v barvě safíru, mají mandlový tvar a jsou mírně zešikmené. Hlava přechází v dlouhý, svalnatý krk, tělo je štíhlé a jemné. Balineska má přední nohy kratší než zadní, s oválnými tlapkami, ocas ve tvaru péra je dlouhý, huňatý s jemnou hedvábnou srstí. Srst je dlouhá na celém těle, nemá podsadu a je přilehlá k tělu. Barva srsti je stejná jako u siamských koček, tedy bílý základ s modrými, liliovými, čokoládovými a dalšími značkami. Ve Spojených státech existuje až osmnáct druhů zbarvení.


Základní péče

Srst balinéské kočky se necuchá a nevyžaduje proto žádnou zvláštní péči a snadno se udržuje. Při chovu je třeba věnovat zvýšenou pozornost, protože na tomto plemeni je na první pohled zřejmé, že je čistokrevné, což může přitahovat různé nenechavce.
Chovatelské stanice