Birma

Historie plemene Birma

Legenda o vzniku plemene

V dávných letech tibetští mniši vybudovali chrám zasvěcený jejich bohyni Tsun Kyan-Kse. Kromě mnichů v něm žily i sněhově bílé kočky. Mniši věřili, že duše jejich mrtvých bratrů se převtělují právě do těchto čistých zvířat. Mezi mnichy žil i moudrý a zbožný láma Mun-Ha. Nebylo možné ho vidět bez doprovodu jeho oblíbeného kocoura s jantarovýma očima jménem Sihn. Jedné temné noci byl chrám přepaden a starý láma při modlitbách zabit. Jako vždy mu po boku stál věrný Sihn. Po smrti pána se však změnil. Barva na nohách, ocase a obličeji ztmavla a oči se zabarvily do modra. Jen tlapky, které se dotýkaly lámova těla, zůstaly bílé. Stejnou změnou prošly i ostatní kočky v chrámu, a tak vzniklo plemeno birma.Ve skutečnosti bylo plemeno birma vyšlechtěno ve Francii počátkem 20. let zkřížením dvoubarevné dlouhosrsté a siamské kočky.


Povaha

Birma se velmi dobře snáší s dětmi. Je trpělivá a na dětskou nešikovnost nereaguje agresivně. Je od přírody inteligentní a vynalézavá. S oblibou napodobuje svého pána a naučí se tak třeba otevírat dveře. Tyto kočky nepotřebují nákladné hračky nebo prolézačky. Dokážou se vydovádět i s kuličkou papíru nebo se střapečkem na provázku. Jsou citlivé a umí skvěle vycítit náladu svých blízkých. Jsou pevně vázané na člověka a špatně snáší samotu. Toho, kdo se jim často věnuje, zahrnou pozorností a láskou. Jsou přizpůsobivé a rády vyhoví všem lidským přáním.


Vzhled birmy

Birma patří k polodlouhosrstým, středně velkým plemenům. Její kožich je na dotek hedvábný, ale ne tak hustý jako u perské kočky. Její hmotnost se pohybuje v rozmezí 2,5 až 4,5 kg. Dospělý kocour může vážit až 5 kg. Plné dospělosti birma dosahuje asi ve 4 letech. Birma má ocas, nohy, uši a obličejovou masku zbarvené tmavě. Mladé kočky ještě nemají masku úplnou. Tlapky jsou až ke kotníkům bílé, masku od uší odděluje světlý proužek. Zbytek těla je zlatavý. Límec je v létě téměř neviditelný a u mladých koček nedostatečně vyvinutý.


Standard plemene Birma

Hlava je masivní, srdcovitého tvaru. Měla by být zaoblená s plnými tvářemi. Brada bývá zaoblená a výrazná. Čelo je mírně klenuté. Oči jsou oválné, skoro kulaté a směrem k nosu zešikmené. Jejich barva musí být modrá. Odstín by měl odpovídat barvě srsti - čím světlejší srst, tím světlejší oči. Uši jsou středně velké a postavené daleko od sebe. Tělo je dlouhé s pevnou kostrou. Nohy jsou krátké, silné a zakončené kulatými tlapkami. Ocas by měl být pokrytý dlouhými chlupy.Birma se vyskytuje s jednotnými, žíhanými nebo želvovinovými odznaky (černohnědá, čokoládová, modrá, lila, červená a krémová barva).


Péče

Birma má o něco méně hustou srst než perská kočka, takže nemá takový sklon ke knocení. I přes to je však důležité ji pravidelně pročesávat. Většinou stačí asi dvakrát týdně. Jen při přechodu na letní srst nebo před výstavou je potřeba věnovat srsti větší pozornost. U většiny plemen s úzkou genetickou základnou se objevují dědičné vady. Birma však naštěstí trpívá jen kožními nemocemi nebo nervovými poruchami.
Chovatelské stanice