Cornish Rex

Původ a historie plemene

V roce 1950 se v Cornwallu objevilo ve vrhu selské kočky jedno kadeřavé kotě, kocourek Kallibunker. Jeho majitelka Nina Ennismoreová rozpoznala, že se jedná o mutaci podobnou králíkům typu rex. Nina proto zkřížila Kallinbunkera s jeho vlastní matkou, aby upevnila tento recesivní znak. Jejich potomky pak křížila s britskými krátkosrstými a barmami. V roce 1957 se cornish rex dostal do USA, kde byly přikříženy orientální krátkosrsté a siamské kočky. Tímto křížením se americký typ cornish rexe stal štíhlejším a měl útlejší stavbu než kočky v Británii.


Charakter

Cornish rex je přátelské, extrovertní a milé povahy. Rády se mazlí a zbožňují být středem pozornosti. Jsou spokojené ve společnosti, a proto pokud netrávíte mnoho času doma, pořiďte si raději ještě jednu kočku. Raději jsou však ve společnosti svých pánů, se kterými se mohou mazlit a hrát si. Na jiné kočky v domácnosti mohou žárlit, ale spíše se to týká velkých skupin koček. Jsou to poměrně aktivní a hbité kočky. Dokáží vyskočit z podlahy až vám na ramena, aby vás uvítaly. Cornish rex je velmi hravé plemeno a vyvádí neuvěřitelné kousky. S dětmi i psy vychází obvykle velmi dobře. Plemeno je vhodné pro majitele, kteří se svou kočkou budou rádi a často mazlit a udržovat s ní kontakt.


Popis cornish rexe

Cornish rex dosahuje váhy 2,5 až 4,5 kg. Poměrně malá hlava je vejčitá s vyklenutou lebkou a klabonosem. Je středně dlouhá a má výraznou bradu. Oči jsou poměrně velké a kulaté a mají žlutou až zlatou barvu. Velké uši jsou klenuté a vysoko nasazené na hlavě. Krk je dlouhý a štíhlý. Tělo je malé až středně velké, svalnaté s jemnou kostrou. Nohy má cornish rex dlouhé a velmi štíhlé. Zadní jsou delší než přední. Ocas je dlouhý, útlý a zakončený špičkou. Tlapky jsou malé a oválné. Kudrnatá srst, která je srovnaná v řádcích, nemá pesíky a je proslulá svou jemností na dotyk, připomíná stříhaný samet. Zbarvení je povoleno jakékoliv, například červeně kouřové, želvovinové, bílé nebo černě kouřová s bílou. Také se objevují kočky siamského zbarvení.


Péče

Cornish rex není nijak náročný na údržbu srsti. Bohatě postačí hlazení a občasné vykartáčování díky tomu, že jeho srst postrádá pesíky a téměř nelíná. Tvrdí se, že je vhodný také pro alergiky, avšak nic není stoprocentní. Cornish rex je plemeno, které velmi rádo jí, a proto je vhodné pečlivě hlídat váhu. Po kastraci mají tyto kočky ještě větší sklon k tloustnutí.