Donský sphynx

Původ a historie plemene

Popis „nahé" kočky je datován do roku 1900. Záznamy o tomto plemeni ale jsou již z aztécké kultury. Chov bezsrstých koček však nebyl nijak oblíben, proto tento druh zcela vyhynul. V roce 1966 v Kanadském Ontariu se však jedné rodině narodila koťata kočce domácí. Mezi nimi se objevil i zcela holý jedinec. Další bezsrsté kočky byly objeveny o pár let později opět v Kanadě. Bezcílně se toulaly ulicemi Toronta. Chovatele tento druh natolik uchvátil, že se rozhodli „nahou" kočku zachovat. Plemeno pak dostalo i svůj název Sphynx a podle původu vzniku se někdy uvádí i Kanadský sphynx.Opravdová vzácnost se však narodila v Rusku v roce 1987. Ve vrhu kočky domácí bylo zcela „nahé" kotě. Dostala jméno Varija a její výjimečnost spočívala v tom, že byla nositelkou dominantního genu pro bezsrstost, jenž se přenáší na všechny ostatní potomky. Tím se zcela lišila od Kanadského sphynx, kde je tento gen recesivní. O deset let později bylo toto plemeno uznáno Světovou organizací chovatelů.


Charakter plemene donský sphynx

Jedná se o velmi nenáročnou kočku. Má milou povahu, je temperamentní a zvídavá. Velikost je střední, tělo je pružné a elegantní. Je tedy stejně hravá a aktivní jako ostatní kočky. Svého pána miluje. Oblíbenost plemene devon sphynx je hlavně u alergiků. Protože je alergie na kočky poměrně častou záležitostí, je velmi vyhledáváno právě mezi alergickými milovníky koček.


Popis plemene

Váhové rozpětí je zhruba mezi 4 - 7 kily. Má pevnou a pružnou kostru. Zadní nohy jsou silné, delší než přední. Tlapky jsou oválné s dlouhými prsty, mezi kterými jsou tzv. plovací blány. Ocas je dlouhý a silný, má oblý konec. Hlava má klínovitý tvar, čelo je rovné s vráskami. Uši jsou nápadně velké s oblým ukončením. Oči má velké a přijatelné jsou všechny barvy. V současné době je však velmi oblíbená barva modrá. Tělo pokrývá pružná a elastická kůže, velmi příjemná na dotyk. Svraštělá je na hlavě, krku a nohách. Některá koťata jemné osrstění mají, ale to do dvou let mizí. U některých jedinců se vyskytuje srst na hlavě, nosu, nohách a ocasu, ale její délka by měla být maximálně 2 mm.


Péče o devon sphynx

Je poměrně nenáročná. Důležité je, aby kočka nebyla vystavována velkému výkyvu teplot a prašnému prostředí. Koupání se doporučuje asi dvakrát měsíčně. Kůže by se měla denně otírat vlhkou a jemnou žínkou nebo jelenicí.