Havana brown

Původ a historie plemene

Vznik plemene havana nebo také havana brown je datováno do 50. let 20. století a zemí je Velká Británie a také USA. V 50. letech vyšlechtili britští chovatelé koček hnědou kočku siamského typu. Toto zbarvení dostalo název havana, podle známého doutníku, ale v Británii bylo registrováno pod názvem kaštanově hnědá orientální. První koťata se narodila roku 1953 a plemeno bylo uznáno o šest let později roku 1959. Zanedlouho byla havana dovezena do USA. Registrována byla v roce 1973, kdy CFA uznala orientální krátkosrstá plemena. Do šlechtění havany byly použity ruské modré a čokoládové siamské kočky.


Charakter

Havana je velmi společenské plemeno. Neustále si vyžaduje si vaši pozornost. Proto netrávíte-li doma příliš mnoho času, je dobré pořídit vaší kočce kamarádku. I přes svůj elegantní a půvabný vzhled je toto plemeno fyzicky zdatné. Havana miluje hru na schovávanou. Je neobyčejně mrštná a ráda překvapuje svého majitele seskokem z nábytku apod. Výborně šplhá. Havana brown patří mezi kočky, které se s vámi budou často a rády mazlit. Dobře si rozumí jak s dětmi, tak se psy. Děti jí však nesmí ubližovat ani ji příliš škádlit. Je vhodným společníkem pro rodiny s dětmi, dospělé a také pro starší, kteří budou mít dost času na mazlení a věnování se kočce.


Popis plemene havana brown

Havana brown dosahuje váhy okolo 2,5 až 4,5 kg. Hlava je dlouhá a zužuje se do štíhlého čenichu s výrazným stopem. Brada dodává čenichu téměř hranatý tvar. Polštářky s hmatovými vousy jsou dobře znatelné. Velké uši se od širokého nasazení rovnoměrně sbíhají do zaoblené špičky. Oválné oči mají ostražitý výraz a zelenou barvu. Tělo havany je středně dlouhé s jemnou kostrou a vznosným postojem. Je poměrně dobře osvalená. Havana má dlouhé štíhlé nohy, zadní jsou viditelně delší než přední. Ocas je středně dlouhý a silný, konec je špičatý. Oválné tlapky jsou kompaktní. Srst havany je krátká a téměř postrádá podsadu, čímž srst těsně přiléhá k tělu a má značný lesk. Pro havanu je typická sytá teple hnědá barva s náznakem červenohnědé. Dalším zbarvením je lila, která pochází od ruské modré. Koťata a mladé kočky mají náznaky žíhání, které v dospívání vymizí.


Péče o havanu brown

Srst havany nepotřebuje velké množství péče. Bohatě postačí jednou týdně vykartáčovat. Pro zvýraznění lesku srsti můžete kočku otřít semišovým hadrem. Drápy se stříhají jen v případě krajní nutnosti. Havana je dobrý lezec, rozhodně nepohrdne šplhadlem nebo škrabadlem. Na stravu je havana brown nenáročná.