Munchkin

Historie a původ plemene

Zvířata s krátkými končetinami se v populacích občas objevují a u koček tomu není jinak. Munchkin je mutace, která se objevila roku 1983 v Luisianě v USA. Chovatele to velice zaujali a tak ke kočkám s krátkýma nohama přikřižovali nečistokrevné kočky. Jeho obliba vzrůstala a tak TICA po podrobném vyšetření zdravotního stavu plemeno roku 1995 uznala. Jiné organizace však toto plemeno neuznávají. Mnozí chovatelé se obávají, aby se podobný trpaslík nevyskytl v jejich chovu. Krátké nohy nejsou přímou deformací kostí, ale někteří se obávají zdravotních problémů.


Charakter

Munchkin má velmi zábavnou a přítulnou povahu. Je velmi hraví a to do vysokého věku. Kvůli svým krátkým nohám není náruživým lezcem. K jiným zvířatům a to i psům se chová přátelsky. Snese s i jinými kočkami v domě.


Popis

Munchkin dosahuje váhy 2,5- 4 kg. Hlava je středně velká a trojúhelníkovitá. Oči mají ořechový tvar a jsou lehce zešikmené. Barvu mají podle barvy srsti a nemusí být obě stejné. Uši jsou poměrně velké, trojúhelníkové, na bázi široké a vzpřímené. Krk je silný a dobře osvalený. Tělo je střední velikosti, s rovným hřbetem. Nohy jsou krátké a rovné. Tlapky jsou vytočené mírně ven. Středně silný ocas se zužuje do kulaté špičky. Munchkin se vyskytuje jak v krátkosrsté tak dlouhosrsté variantě. Zbarvení je povoleno jakékoliv.


Péče

U dlouhosrsté varianty je častější kartáčování nutné. Jedinci s krátkou srstí stačí jednou týdně pročesat. Většina trpaslíků má problémy s klouby. Munchkinovi se zatím problémy s kyčlemi a páteří vyhýbají.