Nebelung

Historie a původ plemene

Již před 100 lety byly vystavovány modré krátkosrsté a dlouhosrsté kočky dovezené z Ruska. Krátkosrsté prosluly jako ruské modré a oblibu si udržely dodnes, zato dlouhosrsté vymizely. V roce 1986 v USA zakladatel kocour Siegfried toto plemeno oživil, když byl spářen se svou dlouhosrstou sestrou. Narodila se dlouhosrstá koťata.


Povaha a charakter nebelunga

Nebelung je velice temperamentní, milá a také hodně přizpůsobivá kočka. Rozumí si jak s dětmi, tak i s ostatními zvířaty a do vysokého věku je velmi hravá. Většinou si vybere jednoho člověka, kterého si vychová dle svých potřeb. Má ráda společnost, často je tam, kde se nachází velký počet lidí, ale na druhou stranu ji můžeme spatřit tam, kde by ji nikdo nečekal. Dokáže se vcítit do nálady svého pana a umí ho utěšit, potěšit i pobavit. Nevadí jí ani malé místo pro život, ale nepohrdne velkým výběhem. Nebelung se nebojí vody.


Popis a vzhled plemene nebelung

Dominantou těchto koček jsou velké modro-zelené oči a měkká modro-stříbrná srst. Srst je nejvýraznějším a nejtypičtějším rysem této kočky. Její zbarvení je dost podobné prapředku ruské modré kočky. Chlupy jsou měkké a hebké, u kořene více modré jak na koncích. Srst je spíše polodlouhá, hustá především na ocase. Dosahuje hmotnosti 2,5 až 5 kg.


Standard plemene

Nebelunga uznala za plemeno TICA v roce 1987, CFA roku 1993 a FIFe ho dosud neuznala.