Orientální dlouhosrstá kočka

Název plemene

Nynější oficiální název je Orientální dlouhosrstá kočka, ale hodně zažité je též dřívější pojmenování Javánská kočka nebo také Mandarín. Podobně jako u Balinéské kočky nemá název Javánská nic společného s exotickým ostrovem v Indonésii, spíše s romantickou duší chovatelů, kteří jim toto jméno dali.


Původ a historie

Orientální dlouhosrstá kočka je velmi mladé plemeno, které vzniklo někdy v 70. letech minulého století křížením Balinéské a Orientální krátkosrsté kočky. Šlechtění probíhalo nezávisle na sobě, jak v chovech v USA, tak ve Velké Británii. Některé prameny uvádějí, že plemeno vzniklo až v roce 1985 v chovatelské stanici Sholine v USA.


Povaha a charakter Orientální dlouhosrsté kočky

Javánka je charakterově velmi podobná své blízké příbuzné, tedy Orientální krátkosrsté kočce. Je stejně jako ona milá a mazlivá a téměř nic jí tuto náladu nezkazí. Pokud se někdy cítí špatně, pak je to tehdy, když je sama. Orientální dlouhosrstá kočka samotu nesnáší, trpí jí a může z ní dokonce i onemocnět. Je závislá na oblíbencích ve svém okolí, takže se nehodí pro majitele, který bývá často mimo domov. Javánka je velmi inteligentní a snadno ji lze naučit nejrůznějším věcem, včetně aportování předmětů. Pohyb a hraní má velmi ráda a její energie je neutuchající. Dokáže si hrát dlouhé hodiny, takže je dobré ji buď něčím neustále zaměstnávat, nebo jí koupit dostatek hraček.


Popis a vzhled

Orientální dlouhosrstá kočka je středně velká kočka, která váží od 4,5 do 6 kg. Má elegantní dlouhé štíhlé tělo s přiléhavou srstí bez podsady, které je však dobře osvalené. Její hlava je trojúhelníkovitá s velkýma, nízko posazenýma ušima. Exotický vzhled Javánce dodávají zešikmené zelené oči mandlového tvaru a rovný dlouhý nos. Má dlouhý krk a vysoké štíhlé končetiny s malými oválnými tlapkami. Ocas je dlouhý s jemně hedvábnou srstí, u kořene silnější a ke konci se zužující. Srst na těle je přiléhající, bez krčního límce. Její zbarvení je stejné jako u ostatních orientálních koček. Buďto je v plných barvách tj. černé, čokoládové, modré, lilové, červené, krémové, skořicové a plavé, nebo želvovinové, s mramorovanou, tygrovanou, tečkovanou, nebo ticked tabby kresbou, anebo může být stínovaná, či se stříbrným tipingem. Zvláštností je celobílá Javánka, nebo s ledovým zbarvením a sealovými, lilovými, modrými a čokoládovými odznaky. Koťata mají po narození modré oči, které se však postupně barví do zelena. Kvůli vylepšení typu je možné Orientální dlouhosrstou kočku křížit s krátkosrstou, či Balinéskou kočkou.


Základní péče

Srst Orientální dlouhosrsté kočky se necuchá, takže nepotřebuje žádnou zvláštní péči, pouze občas (nejlépe denně) prokartáčovat a přetřít semišovým hadříkem pro zvýšení lesku. Dále je třeba občas vyčistit uši a opatrně zastříhnout drápky.