Orientální krátkosrstá kočka

Název plemene

Orientální krátkosrstá kočka (Oriental Shorthair, dříve Foreign Shorthair).


Původ a historie

Po 2. světové válce vznikl v Anglii program na vyšlechtění štíhlých plnobarevných koček, které by připomínaly takřka zapomenuté kočky žijící dodnes na území někdejšího Siamu. Již před tím se o něco podobného pokoušel jeden chovatel v Drážďanech, ale válka jeho snažení překazila. V Anglii tedy začali křížit siamské kočky s kočkami evropskými a výsledkem bylo nově vytvořené umělé plemeno. Jelikož byly při těchto chovatelských pokusech použity siamské kočky s předpokladem pro čokoládové zbarvení a evropské kočky byly zase převážně černé, první koťata měla hnědou barvu připomínající barvu doutníku. Proto tyto Orientální krátkosrsté kočky dostaly jméno havana, které se používá dodnes. V současnosti existuje už asi čtyřicet dalších barevných variant. Standard byl ustaven v roce 1958 v Anglii.


Povaha a charakter

Orientální krátkosrstá kočka je velmi energická kočka, neustále živá a ochotná k nějaké hře. Po celý svůj život vyžaduje stálou pozornost a nesnáší samotu. Je potřeba, aby byla neustále něčím zaměstnána, a proto by měla mít kolem sebe dostatek předmětů na hraní. Je nadprůměrně inteligentní a snadno se učí, takže je schopná aportovat předměty jako pes nebo přijít na zavolání. Dvě věci miluje Orientální krátkosrstá kočka nejvíc - teplo a přítomnost dalších členů rodiny. Proto by si měl majitel, který nemůže být s kočkou stále doma, pořídit víc jedinců, aby vytvořily smečku.


Popis a vzhled

Je to středně velká kočka s váhou od 4 do 6,5 kg. Její tělo na první pohled budí dojem elegance, křehkosti a ladnosti. Její křehkost je však pouze zdáním, protože její tělo je dobře osvalené a pevné. Orientální krátkosrstá kočka je štíhlá kočka s vysokýma nohama a dlouhým tenkým ocasem. Je perfektně pohyblivá a obratná, nic pro ni není nedostupné. Má klínovitou hlavu s dlouhou nosní partií, vysokýma špičatýma ušima a široce posazenýma, středně velkýma očima. Oči jsou to, co vytváří její orientální vzhled. Mají mandlový tvar a jsou mírně šikmo posazené. Jejich barva je jiskrně zelená. Kromě očí je pro toto plemeno nejcharakterističtější jeho srst. Je velmi krátká, leskle hedvábná a těsně přiléhající k tělu. Orientální krátkosrsté kočky se dělí podle barvy srsti na plnobarevné, želvovinové a s kresbou. U plnobarevných existuje kromě barvy havana (Chestnut-brown Foreign také ebony (Self black), což je černá kočka se zelenýma očima, modrá orientální kočka, jemná lilová (Oriental Lavander), která je šedá s růžovým nádechem, dále skořicová a béžová. Křížením siamek s červenými znaky vznikly kočky želvovinové (Oriental Torties), červené a krémové. Nejrozšířenější kresbou (Oriental Tabby) jsou patrně kočky skvrnité, ale je uznáno i mnoho dalších typů kresby.


Základní péče

Orientální krátkosrstá kočka nepotřebuje žádnou zvláštní péči, pouze by neměla zůstávat dlouho sama doma a měla by mít přístup na teplejší místo.