Permská dlouhosrstá kočka

Původ a historie plemene

Permská kočka pochází z nečistokrevných amerických koček. V roce 1982 měla selská kočka z Oregonu (USA) vrh, v němž byla lysá koťata. Ve stáří osmi týdnů koťatům začala růst srst, ale na rozdíl od sourozenců byla kudrnatá, hustá a jemná. Majitel a zakladatel plemene pojmenoval toto kotě Curly a v následujících pěti letech s touto kočkou odchoval několik kadeřavých koťat, která se stala základem plemene. Tento gen je dominantní, takže když se přikřížily další kočky, rodila se převážně koťata s rexovitou (kadeřavou) srstí. Nyní se odchovávají pouze rexovitá koťata.


Charakter permské dlouhosrsté kočky

Permská kočka je velice všetečná a podnikavá. Je velice přátelská a přítulná, má ráda společnost lidí i jiných domácích mazlíčků. Patří mezi méně hlučné, spíše klidnější typy. To však neznamená, že tato kočka si nerada hraje, spíše naopak, její zvědavost a čilost jí vede k objevování různých nových her. Potřebuje uspokojit své přirozené potřeby, a proto byste neměli váhat a pořídit svému mazlíčkovi např. škrabadlo, kočičí strom nebo nějaké návnady na šňůrce. Mezi přednosti permské kočky patří vynikající lovecká schopnost. Dokáže rychle běhat a skákat a její oběť nemá šanci na útěk. Pochytá vám všechny nevítané návštěvníky v domě, což jistě každý ocení. Její delší zadní nohy z ní dělají také dobrého skokana do výšky. Permská kočka je velice roztomilá a její zvídavý pohled, usměvavá tvář a kadeřavá srst vám učaruje.


Popis permské dlouhosrsté kočky

Permská kočka se rodí osrstěná, ale ještě v raném věku úplně olysá. Teprve později jí dorůstá nová srst - hustá, hedvábná a kadeřavá. Existují permské kočky dlouhosrsté i krátkosrsté, přičemž právě dlouhosrstá permská kočka je vedle selkirka jediným dlouhosrstým rexem, kterého uznává několik velkých chovatelských organizací. Ačkoliv pochází z nečistokrevných amerických koček, má orientální vzhled s široce klínovitou hlavou a vystupujícím čenichem. Váha by se měla pohybovat v rozmezí 3,5 kg - 5,5 kg. Oči jsou velké, výrazné a lehce zešikmené. Uši jsou široce nasazené v prodloužení lící a na základně uší má zkadeřené chlupy. Krk je dlouhý a nesený kolmo. Má středně velké, štíhlé a dobře stavěné tělo s dobrým svalstvem. Srst je středně dlouhá, kadeřavá s bohatou podsadou a tvoří prstýnky, všechny barvy a vzory srsti včetně odznaků, sépiové a minkové jsou povoleny. Nohy jsou středně dlouhé, tlapky jsou zakulacené. Ocas je huňatý, dlouhý s praporem, zužující se.


Standard plemene

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) není permská kočka uznána. Toto plemeno uznala TICA.


Základní péče o permskou kočku

Srst permské kočky téměř nelíná, proto ani u dlouhé srsti péče a údržba není tak náročná. Kočky se navíc dovedou postarat o svoji úpravu samy, až 15% času, kdy jsou bdělé, tráví péčí o srst. Někdy naši pomoc potřebují. Občasné kartáčování prospívá kůži i srsti a vykartáčovaná kočka vypadá upraveně a elegantně. Kočkám každého věku prospívá vaše péče o jejich oči, uši, zuby a drápy. Permská kočka je hravá, a proto byste měli předcházet nudě a věnovat se jí v této oblasti.