Permská krátkosrstá kočka

Původ a historie plemene

Permská kočka pochází z amerických selských (nečistokrevných) koček. V roce 1982 měla selská kočka z Oregonu (USA) vrh, v němž byla lysá koťata. Ve stáří osmi týdnů koťatům začala růst srst, ale na rozdíl od sourozenců byla kudrnatá a jemná. Majitel a zakladatel plemene pojmenoval toto kotě Curly a v následujících pěti letech s touto kočkou odchoval několik kadeřavých koťat, která se stala základem plemene. Tento gen je dominantní, takže když se přikřížily další kočky, rodila se převážně koťata s rexovitou (kadeřavou) srstí.


Charakter permské krátkosrsté kočky

Permská kočka je všetečná a podnikavá. Je velmi přátelská a přítulná, má ráda společnost lidí i jiných domácích mazlíčků. Dokáže být milou společnicí, a jelikož je výborný lovec, pochytá vám všechny nevítané návštěvníky v domě. Svým rychlým během, přesným skokem a hbitostí nemá její oběť šanci uniknout a vždy ji dostane, což jistě každý ocení. Její delší zadní nohy z ní dělají také dobrého skokana do výšky. Tento mrštný lovec není však příliš hlučný, patří spíše mezi klidnější typy. Což neznamená, že si nerada hraje. Už v jejím šibalském pohledu poznáte, že je hodně hravá a čilá, její zvědavost ji vede k objevování různých nových her. Je dovádivá a dokáže si udělat hračku skoro z čehokoliv. Potřebuje uspokojit své přirozené potřeby, a proto byste neměli váhat a pořídit svému mazlíčkovi např. škrabadlo, kočičí strom nebo nějaké návnady na šňůrce. Jinak si najde zábavu v škrábání nábytku nebo v lezení po záclonách. Permská kočka je roztomilá a její usměvavá tvář a kadeřavá srst vám učaruje na první pohled.


Popis permské krátkosrsté kočky

Permská kočka se rodí osrstěná, ale ještě v raném věku úplně olysá. Teprve později jí dorůstá nová srst - hustá, hedvábná a kadeřavá. Existují permské kočky dlouhosrsté i krátkosrsté, přičemž právě krátkosrsté mívají srst spíše zvlněnou. Váha by se měla pohybovat v rozmezí 3,5 kg - 5,5 kg. Kočka má orientální vzhled s široce klínovitou hlavou a vystupujícím čenichem. Oči jsou veliké, mandlovité a mírně šikmé. Má středně velké uši, na bázi široké a špičky jsou zakulacené. Krk je dlouhý, štíhlý a nesený kolmo. Tělo je středně kostnaté, svalnaté a těžké. Srst je krátká, hustá, kadeřavá a měkká na dotek s přiměřenou podsadou, všechny barvy a vzory srsti včetně odznaků, sépiové a minkové jsou povoleny. Nohy jsou středně dlouhé a dobře osvalené, tlapky jsou zakulacené. Ocas je dlouhý, zužující se a prorostlý vlnitou srstí.


Standard plemene

Dle standardu FIFe (Fédération Internationale Feline - mezinárodní organizace milovníků a chovatelů koček) není permská kočka uznána. Toto plemeno uznala TICA.


Základní péče o permskou kočku

Srst permské krátkosrsté kočky téměř nelíná, proto péče a údržba její srsti není tak náročná. Kočky se navíc dovedou postarat o svoji úpravu samy, až 15% času, kdy jsou bdělé, tráví péčí o srst. Někdy naši pomoc potřebují. Občasné kartáčování prospívá kůži i srsti a vykartáčovaná kočka vypadá upraveně a elegantně. Kočkám každého věku prospívá vaše péče o jejich oči, uši, zuby a drápy. Permská kočka je hravá, a proto byste měli předcházet nudě a věnovat se jí v této oblasti.