Peterbald

Původ a historie plemene

Jedná se o poměrně nové plemeno, které vzniklo v Rusku. Plemeno peterbald vzniklo zkřížením donského sphynxe a orientální kočky. Uznávají ho zatím jen některé organizace.


Charakter plemene

Peterbald je velmi inteligentní, přátelská a důvěřivá. Snadno se učí a je nezáludná. Povahou se trochu podobá siamským a orientálním kočkám. Svého majitele tyto kočky milují a skoro vždy k němu hodně přilnou. Stávají se na něm zcela závislé. Milují přímý kontakt a komunikaci. Chovat by je měli lidé aktivní, kteří mají rádi zábavu. Peterbald je totiž hravá kočka.


Popis plemene peterbald

Jedná se o bezsrsté plemeno. V některých případech se ale srst vyskytuje. Stejně jako u donského sphynxe se často rodí koťata se srstí, kterou ale do dvou let života zcela ztrácí. Někdy lehké ochmýření zůstává. Může být po celém těle, na čenichu, uších nebo nohách. Její délka ale nesmí přesáhnout 2mm. Tělo je štíhlé a elegantní. Je dlouhé a dobře osvalené. Hlava je velká a klínovitá, pozvolna se po obou stranách rozšiřuje směrem k uším. Uši má plemeno peterbald velké, na bázi široké, zašpičatělé. Středně velké oči mají mandlovitý tvar.


Péče o peterbalda

I když peterbald srst nemá, nejedná se o choulostivou kočku. Je důležité ji otužovat, ale musí mít možnost se někde zahřát. Důležité je věnovat dobrou pozornost uším a očím, které se musí pravidelně čistit. Jinak se jedná o velmi nenáročné zvíře.