Pixiebob

Historie a původ plemene

Kočky podobné divokým jsou v poslední době velmi oblíbené. Severoameričtí chovatelé chtěli vykřížit plemeno podobné rysovi červenému. Pozdější testy DNA však příbuznost s rysem nepotvrdili. Kočky podobného zjevu získala roku 1985 Carol Ann Brewerová ve státě Washington. TICA uznala plemeno přibližně deset let poté. Mimo USA není pixiebob téměř známý.


Charakter plemene pixiebob

Pixiebob je velmi milá a společenská kočka. Dokáže se snadno přizpůsobit různým situacím, ale špatně si zvyká na nové prostředí. Někteří chovatelé říkají, že má povahu věrného psa. Přes svůj divoký vzhled je velmi oddaná a hravá. Jsou to kočky velmi temperamentní. S dětmi, psy nebo jinými zvířaty vycházejí dobře. S jinými kočkami vycházet dokážou, ale nejraději jsou v rodině samy. Cizích lidí se nebojí, nejsou nijak bázlivé. Plemeno je to velmi inteligentní.


Popis pixieboba

Pixiebob dosahuje váhy 4 až 8 kg. Hlava je kulatá a poměrně velká. Oči jsou kulaté a barvu mají zelenožlutou, posazeny jsou lehce zešikma. Uši jsou na základně široké, zužují se do oblé špičky a leží daleko od sebe. Na jejich špičkách jsou žádoucí štětinky. Pixiebob působí velmi mohutně. Tělo a nohy jsou svalnaté. Ocas je poměrně dlouhý. Srst je krátká a hustá. Zbarvení je možno jakékoliv, ale nejčastěji divoké skrvnité. Kresba obličeje by měla být výrazná s tmavými liniemi na tvářích a světlými tzv. brýlemi kolem očí.


Péče o plemeno pixiebob

Srst pixieboba postačí jednou týdně vykartáčovat. Strava by měla být pestrá a bohatá na bílkoviny.