Když se kočce stýská

Kočka je stejně jako člověk společenský tvor. Většina koček tedy uvítá společnost druhé kolegyně. Kočka, která druhou společnici odmítá, nesnese se s ní, není samotářská. Každá kočka totiž potřebuje dostatek pozornosti od nás lidí. Chce, abychom se jí věnovali, když ona zrovna má čas a chuť. Naši lásku považuje za samozřejmost. My však denně odcházíme do práce a necháváme ji samotnou, sice s plnou miskou jídla, ale bez hřejivé lidské náruče. Večer, když se vracíme z práce, často doma nacházíme jen hromádku neštěstí.

Kočka jako společnice

Jak už jsem zmínila, kočky jsou společenská zvířata. Některé jsou extrémně mazlivé, jiné odtažité, ale všechny potřebují lidskou pozornost. Proto než si pořídíte kočku, zvažte, jestli na ni budete mít dostatek času. Kočka, která bude celý den sama zavřená v bytě, rozhodně nebude překypovat dobrou náladou. Proto i když trávíte většinu dne v práci, navečer si udělejte na svou kočičku čas. Až budete usedat na gauč ke zprávám, vezměte si ji na klín, mazlete se s ní, hrajte si s ní. Ať vidí, že má místo ve vašem srdci.

O kočkách se říká, jak jsou nenáročné. Ke štěstím jim většinou stačí plná miska, pelíšek, čistý kočičí záchod a vřelá lidská náruč, která tu je vždy, když potřebují podrbat za uchem. Znáte to, chcete kočku pochovat, ona nechce, odtahuje se a zle vrčí. Pokud ale nejste doma a ona má dlouhou chvíli, hledá vás, hledá zábavu.

Od samoty ke stresu

Kočka, kterou užírá stesk, se lehce stává vystresovanou kočkou. Abyste tomu předešli, pořiďte si kočky dvě. Ideální je, pokud spolu kočky vyrůstají už od útlého mládí. Uvidíte zábavné hravé bitky a později se vyhnete generačním kočičím střetům.

Při výběru kočky si můžete pořídit obyčejnou micku či nějaké šlechtěné plemeno. Kočky kromě rozdílného vzhledu mají i různé povahové rysy. Např. siamské kočky vám večer po práci rády vyčtou, že jste den strávili v pracovním procesu a ne s nimi doma. Jsou živé, komunikativní a nutně potřebují společnost. Pokud takovou kočku necháte samotnou, bude na vás večer "křičet" a vylévat si své srdce.

Dovolená - s kočkou i bez kočky

Dovolená kromě odpočinku přináší i starosti a hromadu otázek. Co teď s kočkou? Má s ní někdo zůstat doma? Můžeme ji nechat doma samotnou? Kdo se o ni celý týden postará?

Možnost, že kočku necháme celý týden venku s miskou jídla přede dveřmi a se slovy "se vyspí někde v seně" by neměl žádný chovatel brát v úvahu. Kočka už tak o naší dovolené dostatečně trpí. Pokud je sama doma, trápí se samotou. Ve dvou kočkách ale zase riskujete, že vám za týden z příbytku udělají kůlničku na dříví. I tak, kočky nechané doma musí chodit denně někdo kontrolovat, čistit jim toaletu, dávat jim čistou vodu a doplňovat potravu. Dáte-li kočku třeba k rodičům, bude mít společnost a zároveň bude pod dohledem. Pokud tam ale není zvyklá, je v cizím prostředí, což může být těžké pro kočku v každém věku.

Uchýlíte-li se k nějakému takovému rozhodnutí, nechejte kočce doma i dostatek hraček, aby měla vyžití. Cestuje vaše kočka ráda autem a prochází se „na kšírách", potom ji můžete vzít na dovolenou s sebou (najdete-li si vhodné ubytování). Další možností je ubytovat kočku v kočičím hotelu.

Na truc

Už při balení zavazadel je neklidná. Přechází z místa na místo, vyjukaně pozoruje situaci, motá se kolem sbalených věcí. A až se po pár dnech vrátíte zpět, nekomunikuje s vámi. Nebojte, tento stav je pouze dočasný. Je to taková její malá pomsta za pomyslné zanedbání péče.