Kočka s průkazem původu a bez PP

Člověk se rozhodne pořídit si kotě. Některému stačí mourovaté kotě od toulavé sousedovic Miciny, jiný se zamiluje do ladné krásy šlechtěných siamských koček. Přestože ryzí kočičí láska vůbec nezáleží na průkazu původu, pojďme se nyní podívat, jaké jsou rozdíly mezi čistokrevnými kočkami s PP a jejich kolegyněmi bez PP.

Co je to vlastně průkaz původu?

PP = průkaz původu, a jak název napovídá, je to úřední listina o původu kočky. Jsou v něm uvedeny všechny důležité informace o dané kočce - její jméno (jméno plus chovatelská stanice), datum narození, plemeno a barevná varianta, pohlaví, kód EMS označující plemeno, číslo registrace, pod kterým je kočka uvedena v plemenné knize, jméno a adresa chovatele a také rodokmen, přesněji čtyři generace předků kočičky - jejich jména, barevné varianty a čísla jejich čipů, pokud byli tito kočičí předci čipováni.

Kočka s průkazem původu

Pokud vlastníte čistokrevnou kočku, tedy kočku s průkazem původu, máte jistou záruku, že její předci byli nepříbuzní, že nezdědila žádnou dědičnou chorobu a její vzhled odpovídá danému plemennému standardu. Také platí, že koťata nesmějí být předávána novým majitelům před 12. týdnem věku a bez náležitého očkování (získáme tedy správně odstavená, zdravá koťata). Koťata musejí být také identifikována (od roku 2007 mikročipem, dříve tetováním). Dále platí, že chovná kočka s PP nesmí mít více než tři vrhy za dva roky a nebude tedy kvůli vyčerpání rodit slabá mláďata. Veškeré kočky zatížené vrozenými vadami nesmí být použity k chovu, a proto kočka s PP nemá mezi předky jedince s vadami a dědičnými nemocemi. Zvířata s PP se vždy prodávají s kupní smlouvou, což dává novým majitelům právní jistoty v případě problémů. Díky průkazu původu získáváme jistotu, že kočka pochází ze zodpovědného chovu založeného na genetických principech, prevenci nemocí a bezproblémovém chování.

A jak je to s výstavami? S kočičkou s průkazem původu samozřejmě nejste nijak nuceni na výstavy chodit, pokud se nechcete stát chovatelem. Pokud však budete chtít odchovávat koťata s PP, kočka musí být alespoň jednou vystavena. To z toho důvodu, aby byla „zkontrolována", zda skutečně její vzhled odpovídá danému plemeni a zda netrpí vadami jako např. hluchotou či šilhavostí, které by mohla přenést na potomstvo.

Díky průkazu původu tedy získává nový majitel určité výhody, za které si ovšem musí o něco připlatit, neboť kočky s PP bývají výrazně dražší než kočky bez PP. Zatímco ceny britských modrých koček s PP v současné době dosahují částky 3000,- Kč a výše, britské krásky bez PP je možno sehnat za 1500,- Kč.

Kočky bez PP

Ať už se jedná o běžné „vesnické" kočky domácí či o určité plemeno, kočka v tomto případě nemá průkaz původu. Neznáme její předky a nejsme si jistí, jak bude v dospělosti vlastně vypadat. Z původně britského kocoura může vyrůst jen o něco málo mohutnější šedivý kocour, z původně siamské kočky se časem vyklube obyčejná kočka s tmavší tlamičkou. Nevíme také, zda zvíře nemá vrozenou vadu či nemoc nebo problémové chování. Kotě nemusí být naočkováno ani základní vakcínou, nevíme, zda rodiče nebyli příbuzní, netušíme, zda matka kotěte není vyčerpaná častými porody a nerodí tak slabá mláďata... Je to tak trochu sázka do loterie, kdy snažně doufáme, že zvíře bude povahově vyrovnané a zdravé.

Nicméně na druhou stranu kočičí láska s průkazem původu absolutně nesouvisí a kočky bez PP bývají perfektní kamarádi a společníci a snad i o píď vděčnější. Kočiček bez PP jsou plné útulky. A co jste možná nevěděli - i kočky bez PP mohou chodit na výstavy. Každá kočičí výstava Svazu chovatelů koček má výstavní třídy i pro domácí kočky, kde se můžete pochlubit s Vaší kočičkou, nečistokrevnou, ale krásnou.

Kočky s PP nevhodné k chovu

Často se v inzerátech setkáváme s pojmem kočka nevhodná k chovu. Chovatel tak nabízí koťata, která dostanou průkaz původu, ve kterém může být přetisk nevhodné k chovu. Jedná se o jedince, kteří nejsou vhodní pro další chov z důvodu např. chyby v barevné variantě či kresbě. Koťata samozřejmě nejsou nijak nemocná a mohou být také skvělým mazlíkem, se kterým sice nebudete odchovávat koťata s PP, ale u kterého máte všechny jistoty původu a plemene.