Porovnání věku kočky a člověka

Zajímá vás, jak stará je vaše kočka v přepočtu na lidský věk? Obecně platí, že první kočičí rok vydá za 18 lidských let, protože kočka během prvního roku života celkově dospěje. Za každý následující rok připočítejte v průměru 5 let, to znamená, že kočka, která se dožije dvaceti let, je vlastně 100 let stará.


Kočičí věk vs. lidský věk

Kočičí věk Lidský věk
1 18
2 25
5 40
10 60
15 85
20 100

Rekordmankou je kočka Ma, která žila v Anglii ve 20. století. Její život trval 34 let kočičích let.

Kolik lidských let je pětileté kočce?

18 + 7 + 3 x 5 = 40 (18 let za první rok života, 7 let za druhý rok života a po pěti letech za další 3 kočičí roky).

Průměrný věk kočky

Kočky se průměrně dožívají 12 až 14 let. Jsou však značné rozdíly mezi kočkami volně žijícími v přírodě a našimi domácími mazlíčky. Toulavá kočka se průměrně dožije osmi let a kočka chovaná v bytě může překonat i nepsanou hranici dvaceti let. Průměrný věk kočky se však neustále zvyšuje, stejně jako věk člověka.

Od kotěte až ke kočce seniorovi

Kočka je už po necelém roce života schopna se pohlavně rozmnožovat. Právě proto první kočičí rok vydá za 18 lidských let. Některé kočky mají koťata ani ne v roce. Dospělé kočky se chovají velmi individuálně, jejich povahu značně ovlivňuje i plemeno kočky. Některé kočky jsou hravé a bláznivé ještě v pěti letech, jiné v tomto věku už vyhledávají klid a místo bláznění se zavrtají do peřin.

V sedmi letech na své kočce můžete pozorovat první známky stáří. Kočka sice může být ještě před polovinou svého života, ale už ji považujeme za seniora. Přicházejí první zdravotní problémy jako zhoršení smyslů, zánět dásní či onemocnění močových cest. Kočka v tomto věku už méně žere, však hodně pije. Vyhledává tichá místa a hodně spí. Nemá ráda mladší hravé kočky, které ji při odpočinku i mimo něj vyrušují. Zamezte konfliktům mezi kočkami, protože stres významně ovlivňuje kvalitu a délku života kočky. Nezapomínejte na pravidelné návštěvy veterináře a správný výběr krmiva pro kočku.

Kočičí život je v porovnání s tím lidským několikanásobně kratší. Užijte si ho s vaší kočkou a udělejte ho pro ni co nejpříjemnějším.

Autorka: Lucie Kocábková