Ruční odchov kočičích miminek

Tato záležitost je samozřejmě spojena s radostí, ale určitě to není nic jednoduchého. Pokud kočka uhyne při porodu nebo se z nějakého důvodu nemůže starat o svá koťata, nezbývá nám nic jiného než se o malá kočičí miminka postarat sami. Je to nelehký úkol, který vyžaduje hodně času, trpělivosti a nákladů. V jarních měsících se rodí mnoho koťat a hodně z nich skončí na ulici a bez lidské pomoci si tito tvorečkové nedokážou poradit. Pokud tedy máte nevykastrovanou kočku, která má volný přístup ven a nemíníte začít s chovem, nechte ji vykastrovat. Je bezpředmětné nechat kočky volně se množit a narozená mláďata poté nechávat někde pohozená.

Jestliže se staráte o koťata právě narozená, je nejlepším řešením nalézt kojnou, tedy kočku, která má přibližně stejně stará koťata. Musíte samozřejmě zvážit, jestli může všechna uživit. Pokud má malý vrh, tak je to na dobré cestě a je velká šance, že vše dobře dopadne.

V případě, že se na vás takové štěstí neusměje, je odchov pouze na vás. Pravidelný příjem živin a tekutin je pro přežití mláděte nezbytný. Takový příjem vždy zajišťuje mateřské mléko, které samozřejmě můžeme nahradit speciálním odchovným mlékem pro kočky, které seženeme u veterináře či ve specializovaných obchodech. Je podobné tomu mateřskému a svým složením zajišťuje dostatečný přísun všech potřebných živin. Naprosto nevhodným mlékem je kravské, které svým složením nevyhovuje a může způsobit závažný průjem. Speciální mléko je prodáváno v sušené formě, vždy ho namícháme čerstvé a podáváme v tělesné teplotě.

Veškeré pomůcky ke krmení musí být vyvařené, dodržování hygieny v tomto období je totiž velice důležité. Koťata jsou velmi náchylná k infekcím, které by je mohly ohrožovat na životě. Ke krmení používáme speciální lahvičky, stříkačky z plastu a v prvních dnech se dobře osvědčuje skleněné oční kapátko se zaobleným koncem. Při krmení postupujeme pomalu a jemně, abychom kotě nezahltili.

Musíme počítat s tím, že v prvním týdnu musíme kotě krmit každé dvě hodiny ve dne i v noci. Po týdnu můžeme jednu noční porci vynechat. Od začátku čtvrtého týdne uděláme šestihodinovou noční přestávku a přes den stačí krmit každé tři hodiny. Od pátého týdne stačí každé čtyři hodiny.

Kotěti musíme masírovat bříško po každém krmení, musí se totiž vyprázdnit. Normálně tuto činnost zajišťuje matka. Masáž provádíme kouskem hadříku či buničiny a po vyprázdnění kotě řádně očistíme.

Koťata bez matky chováme v krabici nebo košíku. Ze všeho nejdůležitější je zajištění dostatečné teploty a čistoty. Uměle odchovávaná koťata je nezbytné pečlivě a brzy očkovat, jelikož postrádají protilátky obsažené v mateřském mléce.

Pokud jsou překonány první týdny života a koťata přibývají na váze, je to dobré znamení a musí nastat odvykání od náhradního mléka a přechod k normální kočičí stravě. Tento proces se zase nesmí uspěchat. Kotěti začněte dávat do mléka tvaroh s hroznovým cukrem a smetanou na dodání energie, a jakmile to začnou jíst, omezte postupně přísun mléka. Poté podávejte i vodu, granule či konzervy pro koťata. Pokud si na to kotě zvykne, máte v podstatě vyhráno. Musíte však neustále hlídat váhu, některá koťata mají problém s přechodem na jinou stravu a proto je nutné podávat mléko delší dobu, dokud se nepřizpůsobí.

Takto ručně odchovaná koťata se projevují velkou přilnavostí na člověka a rozloučení s nimi je těžké, jelikož chovatel si k nim vytvořil velké citové pouto a obvykle si alespoň jedno kotě z vrhu nechává.